Obuolių išsaugojimas per žiemą jų nekonservuojant yra įmanomas. Reikalinga tik speciali patalpa su tinkamu temperatūros ir drėgmės režimu. Tada galite mėgautis šviežiais obuoliais ir žiemos viduryje. Jei pastovaus režimo palaikyti negalite, obuoliai gali apvysti (taip netekdami ir dalies savo maistinių savybių ir skonio) ar net pradėti pūti.
Galima obuolius džiovinti. Tačiau dėl proceso metu naudojamos aukštos temperatūros prarasite daugiau nei pusę maistinės vertės. Turėdami namų šalčio džiovintuvą, obuolius galiėtumėte konservuoti labai paprastai. Šalčiu džiovinti obuoliai nesusitraukia, nesukietėja ir išsaugo savo kvapą, skonį, spalvą, formą bei maistinę sudėtį. Jie bus kaip švieži, nes iš tikrųjų tokie ir yra.
Obuolių nauda labai didelė. Yra duomenų, kad jie turi priešvėžinių savybių, saugo nuo Parkinsono ir Alzheimerio ligų. Jie turi daug antioksidantų, skaidulų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Tad yra daug tiesos posakyje: „Obuolys per dieną padaro sveiką kiekvieną“.
Štai keli obuolių džiovinimo šalčiu būdai:
- Skiltelės pyragui. Supjaustykite obuolį ne storesnėmis nei 2,5cm skiltelėmis. Džiovinkite šalčiu sudėję skilteles vienu sluoksniu. Tada sudėkite į sandarų maišelį ar indelį, kol prisireiks.
- Obuolių kubeliai sausiems pusryčiams. Ar jau bandėte savo sausus pusryčių dribsnius ar granolą papildyti šalčiu džiovintais obuolių kubeliais? Jie ypatingai skanūs ir maloniai traškūs. Norėdami išgauti traškumą, supjaustykite obuolius kubeliais ir palikite maistingąją žievelę.
- Obuolių griežinėliai arbatai. Nulupkite obuolius ir supjaustykite labai plonais griežinėliais. Džiovinkite šalčiu padėkluose sudėję vienu sluoksniu. Laikykite sandariose pakuotėse.
- Obuolių kubeliai keksiukams. Supjaustę ir išdžiovinę šalčiu kubeliais galite juos naudoti keksiukams ar kitiems kepiniams.
- Obuolių skiltelės užkandžiams. Su savo namų šalčio džiovintuvu galite paruošti maistingas obuolių skilteles tiek vaikams į mokyklą, tiek sau į darbą. Galite pabarstyti cinamonu ar ruduoju cukrumi ir turėsite desertą.
Prasidėjus rudeniui obuoliai labai džiugina, tačiau vasaros gale jau gali būti truputį nusibodę. Su šalčio džiovintuvu ruošdami obuolius įvairiais būdais, atrasite naujų ir įdomesnių skonių.
Svečias
says:Ar supjaustę obuolius kažką darote, kad jie neparuduotų?
freezeadmin
says:Prieš džiovinant šalčiu, reikėtų obuolius trumpai pamerkti į citrinos rūgšties tirpalą. Tam tiktų ir rūgščių vaisių (tokių kaip ananasai, apelsinai ar žaliosios citrinos) sultys su vandeniu.
Svečias
says:Ar atidrėkinus šalčiu džiovintus obuolius galime juos naudoti, kaip naudojame šviežius.
freezeadmin
says:Taip.
Svečias
says:Turiu 2 klausimus :
1. Ar pyragui skirtus obuolius turėčiau pjaustyti skiltelėmis?
2. Ar galima liofilizuoti troškintus obuolius?
freezeadmin
says:Kai džiovinate šalčiu bet kokius vaisius, pasirūpinkite, kad skiltelės nėbūtų per storos. Troškinti obuoliai taip pat turi būti smulkinti, kad drėgmės ištraukimas neužtruktų per ilgai.
Svečias
says:Ar būtina juos nulupti?
freezeadmin
says:Ne, nebūtinai.
Svečias
says:Ar galima po to juos laikyti kampario temperatūroje? Ir kaip ilgai aš juos galiu laikyti?
freezeadmin
says:Jei juos laikysite sandariame (pvz.Mylar) maišelyje su deguonies absorberiu, galėsite laikyti net iki 25 metų. Jei sudėsite į stiklinį indą, iš kurio laikas nuo laiko paimsite po gabalėlį, negalėsite laikyti tiek ilgai. Nes kiekvieną kartą, kai atidarysite indelį, produktus veiks oras ir natūrali ore esanti drėgmė.
Svečias
says:Ar prieš džiovindama šalčiu obuolių skilteles, galiu juos pabarstyti cinamonu? Ar tai turėčiau padaryti po proceso?
freezeadmin
says:Geriausia cinamonu pabarstyti skilteles prieš džiovinant šalčiu. Tokiu būdu cinamonas sukibs su obuolio paviršiumi. Ir turėsite puikų užkandį.
Loreta
says:Kokioje temperaturoje rekomenduojate dziovinti obuolius 40, 37 laipsniu ar daugiau