Džiovinimas šalčiu prieš įprastą konservavimą

Yra ne vienas maisto konservavimo būdas. Tačiau viena iš paskutinių naujovių, džiovinimas šalčiu namuose, greičiausiai geriausias iš visų. Svarbiausia, kad maistas būtų šviežias iki tol, kol bus panaudotas. Skonis ir maistinė vertė yra tokie pat, kaip šviežio maisto. Be to galiojimo trukmė gali būti iki 25 metų. Ir nereikalingi jokie maisto priedai, ar konservantai.

KONSERVAVIMO SKARDINĖSE ISTORIJA

Kiekvienas yra girdėjęs ar išbandęs konservavimą stiklainiuose, skardinėse ar buteliuose. Bet ar žinojote, kaip tai prasidėjo?

1795-ais metais Prancūzijos kariuomenė pasiūlė 12 000 frankų prizą tam, kas sugalvos naują konservavimo metodą. Nicolas Appert, Paryžiaus konditeris, priėmė iššūkį ir pradėjo eksperimentuoti. Jo metodas pasitvirtino konservuojant sriubas, daržoves, sultis, pieno produktus, želė, uogienes ir sirupus. Appert sudėdavo maisto produktus į stiklinius indus ir sandariai uždarydavo kamščiu su specialiu vašku. Tada dėdavo į verdantį vandenį. Po 15 metų, 1810-aisiais, Appert‘as buvo apdovanotas Navy prizu iš pačio Prancūzijos ministro Count Montelivert, rankų. Ir tada prasidėjo konservavimo skardinėse ir stiklainiuose era. Tuo metu tai beveik atrodė „Per daug gerai, kad būtų tiesa“.

DŽIOVINIMO ŠALČIU ATSIRADIMAS

Po konservavimo stiklainiuose ir skardinėse atradimo, kitus 270 metų nieko naujo konservavimo srityje nenutiko. Ir tada, 2-ojo Pasaulinio Karo metu, buvo atrastas modernus džiovinimo šalčiu metodas. Iš JAV į Europą buvo siunčiamas kraujo serumas, kuris buvo reikalingas sužeistųjų gydymui. Jo transportavimui buvo reikalingi šaldytuvai. Dėl jų trūkumo dalis siunčiamo serumo sugesdavo ir nepasiekdavo tų, kuriems jo labai reikėjo. Džiovinimas šalčiu buvo išrastas siekiant chemiškai stabilizuoti serumą ir išlaikyti jo veiksmingumą be šaldytuvo. Trumpai tariant, džiovinimo šalčiu procesas buvo panaudotas ir penicilino gamyboje. Šiomis dienomis dauguma farmacinių produktų yra džiovinami šalčiu, siekiant išlaikyti jų šviežumą ir veiksmingumą.

ŠALČIU DŽIOVINTAS MAISTAS

Jis plačiai buvo panaudotas tik nuo 1970-ųjų, maistinių javų konservavimui. Karštis, naudojamas paprasto konservavimo metu, negrįžtamai pažeidžia produkto struktūrą ir cheminę sudėtį. Džiovinimo šalčiu tikslas yra vengti karščio ir išsaugoti konservuojamų produktų struktūrą ir cheminę sudėtį. Šalčiu džiovinti javai ir kiti maisto produktai savo sudėtimi yra artimiausi natūraliai jų sudėčiai.

Šalčiu džiovintas maistas tiesiog pereina į tam tikrą sąstingio formą, kuri trunka iki tol, kol vėl gauna vandens. Džiovinimas šalčiu tiesiog saugiai pašalina vandenį iš produktų, jų nepažeisdamas. Svarbus liofilizacijos privalumas yra ilgas galiojimo laikas. Jei teisingai laikomi, dauguma šalčiu džiovintų produktų gali būti valgomi ir po 15-20 metų. Ir po ilgo laiko tokio maisto tiek skonis, tiek maistinė vertė yra tokie patys, kaip ir šviežių produktų. Tai tarsi „per daug gerai, kad būtų tiesa“.

Plačioji visuomenė pastebėjo džiovinimą šalčiu kuomet šis metodas buvo panaudotas šalčiu džiovintiems ledams ir kitiems astronautų maisto produktams. Pats procesas yra nuostabus. Jis leidžia konservuoti kiaušinius, pieno produktus (varškę, ledus, pieną..), visų rūšių mėsą, daržoves ir vaisius.

Šiais laikais dauguma žino, kad galima įsigyti šalčiu džiovinto maisto savo namų atsargoms ar iškyloms. Tačiau ar žinojote, kad jau yra įmanoma už protingą kainą šalčiu susidžiovinti ir savo maisto, tiesiog namuose.

KODĖL TURĖTUMĖTE RINKTIS DŽIOVINIMĄ ŠALČIU, O NE PAPRASTĄ KONSERVAVIMĄ?

Kiekvienas, kuris yra konservavęs savo produktus namie žino, kad tai užima nemažai laiko. O dar tas karštis ir netvarka… Namų šalčio džiovinimas yra daug paprastesnis. Teisiog sudedate šviežius produktus ant nerūdijančio plieno padėklų, įstumiate juos į šalčio džiovintuvą ir paspaudžiate „START“ mygtuką. Visas likęs procesas bus atliktas automatiškai. Trumpai tariant, kai tik aparatas pajaus, kad maistas jau sausas duos signalą, kad galite išimti produktus – procesas yra baigtas. Ir vėl, atrodo tarsi „per daug gerai, kad būtų tiesa“. Ar ne?

Gyvybės palaikymui mums reikalingi 3 pagrindiniai dalykai: šiluma, deguonis ir vanduo. Tačiau tie patys 3 dalykai taip pat ir sugadina mūsų maistą.

Kai tradiciškai konservuojamas maistas siekiant sustabdyti mikroorganizmų dauginimąsi, produktai yra kaitinami. Tie mikroorganizmai yra visur: dirvožemyje, ant maisto produktų, ore, ant darbinių paviršių ar įrankių. Konservavimo metu mieliagrybiai, pelėsiai ir bakterijos yra sunaikinami ir taip maistas yra apsaugomas nuo sugedimo. Kiekvienam produktui reikalingas tam tikras kaitinimo laikas. Tinkamu karščiu veikiant pakankamai ilgą laiką, nužudomi mikroorganizmai ir užtikrinamas produktų saugumas. Pagrindinė probelma, susijusi su karščiu yra ta, kad jis taip pat keičia tiek produktų išvaizdą, tiek skonį, tiek mitybinę vertę (konservuojant prarandama apie 60% vertingų maisto medžiagų). Juk kiekvienas žinome, kad tiek konservuota mėsa, tiek žuvis tikrai neprilygsta šviežiai. O ar esate girdėję apie konservuotą grietinę, šviežius kiaušinius ar konservuotus ledus? Visi šie ir dar tūkstantis kitų produktų gali būti džiovinami šalčiu.

Kai maistas yra tradiciškai konservuojamas, jo tekstūra pasikeičia iš traškios į minkštą. Stipriai pasikeičia ir skonis, kaip ir išvaizda (tiek spalva, tiek forma). Kadangi dedama nemažai druskos ar cukraus, tai skonis šiek tiek pagerinamas. Tačiau tai nėra pats sveikiausias sprendimas…

Tuo tarpu, šalčiu džiovinti obuoliai, bananai, kepta jautiena, avokadai, ledai ar tarkuotas sūris (bei visi kiti produktai, apie kokius tik galite pagalvoti) išlaikys tiek tokią pačią išvaizdą, tiek skonį.

PATOGUMAS

Kai kuriems gal ir nelabai svarbu lengva transportuoti konservuotą maistą, ar ne. Tačiau daug žmonių iškylauja, eina į kelių dienų žygius ar pasiima savo maistą į darbą. Neštis stiklainiuose konservuotą maistą gali būti nepatogu. Jie sunkūs ir gali sudužti. Be to, tokio maisto saugojimas taip pat problematiškas, nes stiklainiai užima daug vietos. Jei atsineštumėte į darbą stiklainį konservuotų persikų, atrodytų neįprastai. Tačiau atsinešti šalčiu džiovintų persikų maišelį būtų daug paprasčiau. Ir jie būtų daug sveikesni ir skanesni nei bulvių traškučiai.

Šalčiu džiovintas maistas yra lengvas, nes pašalintas visas vanduo. Apie 5kg maišelis šviežių obuolių po džiovinimo šalčiu svers apie 0,5kg. Transportuoti tokį maistą daug paprasčiau, todėl jį taip vertina ir iškylautojai bei žygeiviai.

LANKSTUMAS

Mes nenorėjome pasakyti, kad toks maistas lengvai lankstosi. Mes turėjome galvoje tai, kad jūs galite šalčiu džiovinti bet kokį produktą, kuris turi vandens: mėsą, vaisius, daržoves, pieno produktus, kiaušinius ir paruoštus patiekalus. Nesibaigiantys nuotykiai.

DŽIOVINIMO ŠALČIU NAUDA

Skonis

Maistas išlieka
šviežias ir skanus

Sužinokite daugiau

Galiojimo laikas

iki 25 metų

Sužinokite daugiau

Maistinė vertė

maistas išsaugo iki 97%
maistinės vertės

Sužinokite daugiau

Universalumas

konservuoja pieno produktus, mėsą
ir pagamintus patiekalus

Sužinokite daugiau

Lengva naudotis

išmani technologija
viską atlieka automatiškai

Sužinokite daugiau

Taupymas

namie šalčiu džiovintas maistas yra
3 kartus pigesnis nei toks pat pirktas parduotuvėje

Sužinokite daugiau

Pirkti
Daugiau video

Kuris šalčio džiovintuvas jums tinkamiausias?

DŽIOVINIMAS ŠALČIU

TINKA KIEKVIENAM GYVENIMO BŪDUI

Vegetables

Sodas ir daržas

Outdoors

Stovyklavimas ir medžioklė

Tornadoes

Pasiruošimas negandoms

Food Storage

Maisto saugojimas

Dog

Gyvūnų maistas

Vegetables in hand

Sveika gyvensena